/* */

Žarkovica će zablistati novim sjajem, planira se ozelenjavanje, a gradnje neće biti

Autor: dubrovackidnevnik.hr Autori fotografija: Grad Dubrovnik

Područje na kojem je još prošle godine ilegalno djelovao azil za životinje već je djelomično sanirano, no to nije bio nimalo lak posao

Prošlo je nešto više od godinu dana otkad je Veterinarska inspekcija pri Državnom inspektoratu Republike Hrvatske došla na Žarkovicu i utvrdila niz nepravilnosti. Još u lipnju prošle godine poslali su rješenje prema kojem je 204 psa, koji su tada boravili u ilegalnom azilu, trebalo žurno izmjestiti. 

Razlozi koje su naveli bili su razni – zatečeni su psi izrazito invadirani krpeljima, slijepi psi, psi s tumoroznim izraslinama, kao i promjenama na koži, ali i neurednom dlakom, što upućuje na mogućnost oboljenja od različitih zaraznih i parazitarnih bolesti.

Grad Dubrovnik

U Rješenju je navedno i kako je cijeli prostor bio izrazito prljav, zatrpan različitim vrstama otpada, a posebice gornji dio. U okviru gornjeg dijela nalazili su se stari bunkeri i stare kamp prikolice, kontejneri, rashodovani autobusi u kojima su, kako navode u Rješenju, površine bile prekrivene velikim količinama životinjskog izmeta. 

SPRJEČAVANJE ZDRAVSTVENE UGROZE 

Ovo Rješenje, ali i direktiva o žurnom izmještanju pasa koju su uputili iz Veterinarske inspekcije, potaknuli su Grad Dubrovnik na djelovanje, jer se, uostalom, zbrinjavanje napuštenih životinja svakako nalazi u obvezama jedinica lokalne samouprave. 

Prioritet je bio udomljavanje pasa, jer se, logično, područje ne može sanirati ukoliko na njemu borave životinje i to njih preko 200. No nije se moglo zanemariti ni samo stanje zemljišta. 

„Nakon pokrenutog projekta Grada Dubrovnika Adopt Žarkovica, uz veliki angažman voditeljice projekta Ane Ivelje te pomoć udruge Pobjede, skloništa Prijatelji iz Čakovca, udruge Prijatelji životinja kao i podrške koju daje međunarodna organizacija Network for Animals, Grad je krenuo korak dalje u rješavanju dugogodišnjeg problema nezbrinutih pasa i drugih životinja“, objašnjavaju iz Grada Dubrovnika. 

Dodaju kako se paralelno sa zbrinjavanjem, liječenjem i udomljavanjem životinja, postepeno  započelo s čišćenjem područja na Žarkovici i to prvenstveno kako bi se spriječila daljnja zdravstvena ugroza. Bila je to procedura za čiji je početak trebalo čak pola godine. 

Tako se se sa sanacijom gornjeg dijela Žarkovice započelo se u prosincu 2022. nakon što su svi psi maknuti iz tog dijela. Sanaciji okoliša prethodila je intenzivna deratizacija koja je bila preduvjet daljnjem čišćenju područja.

SPECIFIČNOST TERENA KAO IZAZOV 

Iz Grada Dubrovnika dalje objašnjavaju da je Čistoća Dubrovnik s područja odvezla ukupno deset kamiona glomaznog otpada, odnosno dvadesetak starih kioska, kontejnera, kampera i vozila u raspadajućem stanju. 

Zbog specifičnosti terena i količine otpada proces je bio dugotrajan. Primjerice, uklanjanje starog vojnog autobusa trajalo je desetak dana jer je bilo potrebno ispiliti ga na manje komade i tek onda odvoziti.

Grad Dubrovnik

Nakon što je uklonjeno sve glomazno, Čistoća je krenula s uklanjanjem ostalog otpada uglavnom drvene građe. No tu su se stvorili dodatni izazovi, zbog kojih su se u sanaciju morali uključiti dodatni dionici. S obzirom na infestaciju krpeljima i buhama, građa se nije odvozila s lokacije nego spaljivala uz prisustvo vatrogasne postrojbe. 

No ni tu posao nije bio gotov. Velika većina ograda je također uklonjena, ostale su ograde na izrazito nepristupačnim mjestima, zaraslim u gustu makiju, čije će se uklanjanje organizirati kada se bude radila potpuna sanacija, nakon što svi psi budu prebačeni sa Žarkovice. 

KONAČNO PRIMJEREN IZGLED 

Prema posljednjim informacijama, koje je u razgovoru za Dubrovački dnevnik  rekla privremena ravnateljica Skloništa za nezbrinute životinje, na tom području još uvijek se nalazi 35 pasa. No nada im je da će se još pokoji pas udomiti prije preseljenja. 

Što se tiče samog skloništa, priprema se ono – privremeno. Pokrenuta je izgradnja na Grabovici, a sami radovi će biti gotovi u prvoj polovici kolovoza. Nakon što se provedu potrebne procedure ustanova će nadležnom ministarstvu uputiti zahtjev za Rješenjem o udovoljavanju propisanim uvjetima čijim ishođenjem će se steći uvjeti za smještaj preostalih pasa sa Žarkovice u privremeni azil na Grabovici. 

Dovršetak sanacije Žarkovice očekuje se se kada se cijeli taj proces odigra. Grad Dubrovnik priprema projekt ozelenjavanja ovog područja s 6.000 novih sadnica čime će, kako navode, ovo kontaktno područje povijesne jezgre konačno dobiti primjeren izgled.

ZONA AZILA NIJE GRAĐEVINSKA 

Nakon niza peripetija oko ilegalnog azila, mnogi su prozivali Grad Dubrovnik uz navode da se sam azil uklanja da bi tamo nikao restoran ili neki sličan ugostiteljski objekt. Neki nisu dobro reagirali ni na najavu koju je Grad Dubrovnik objavio početkom godine, a to je  gradnja Centra za pružanje zajednici upravo – na Žarkovici.

No objašnjenje je zapravo vrlo jednostavno.  

„Za lokaciju je odabrana nekretnina u vlasništvu Grada na području Žarkovice, međutim ne radi se o istoj lokaciji na kojoj je bio neregistrirani azil za životinje, nego o susjednoj lokaciji. Kao što smo komunicirali prethodno, zemljište na kojem je djelovao neregistrirani azil je zelena zona i ima djelomičnu zaštitu kulturnog dobra i kao takva nije građevinska“, pojasnili su iz Grada Dubrovnika. 

Iako Grad Dubrovnik nije institucionalno nadležan za osnivanje centra ovog tipa, projekt Centra je kao dugoročno i sveobuhvatno rješenje pokrenut kako bi se djeci s teškoćama u razvoju i osobama s poremećajima iz spektra autizma i pridruženih smetnji na području Županije pružila zdravstvena i socijalna skrb koja trenutno nedostaje te im se osigurali uvjeti za društvenu integraciju te kvalitetan, dostojanstven i ispunjen život. Grad se slijedom toga obvezao izraditi svu projektnu dokumentaciju, ishoditi građevinsku dozvolu, besplatno dodijeliti zemljište te sufinancirati izgradnju Centra.

Ivana Smilović

*Iz tiskanog izdanja Dubrovačkog dnevnika

 

Popularni Članci