FENOMEN 'STARKI' Znate li zašto ih nosite i kako je sve počelo?

Autor: dubrovackidnevnik.hr Autori fotografija: Nikša Klečak
Osamdesetih i ranih devedestih niske bijele u Dubrovniku su nosili šminkeri. Punkeri i rockeri nosili su crne, obično visoke, ali i ostale varijacije - sive, zelene, crvene, plave... Nakratko su nestale, dok ih posljednjih godina nose svi. 'Starke', posebno bijele niske, neizbježne su kod mlađe populacije. 

Ne morate biti osoba opterećena modnim izražajem okoline da biste primjetili porast trenda nošenja popularnih tenisica All Star, takozvanih starki. Gotovo svi ih imaju. One kao da postaju svakodnevna uniforma mnogih mladih ljudi. Tako će većina reći kako je tajna besmrtnosti tih tenisica upravo u jednostavnosti i lakom kombiniranju s ostalim odjevnim predmetima. Neizostavna je i neupitna njihova udobnost – u nju se kunu svi vjerni ljubitelji.

Unatoč velikoj uspješnosti starki, ostaje pitanje zašto su postale „must have“ komad većine ljudi. Upitno je i kako se posjedovanje, odnosno neposjedovanje tih tenisica odrazilo na ulogu pojedinca u društvu i proces socijalizacije. Pedagogica Gimnazije Dubrovnik Jagoda Đurović na taj trend gleda pozitivno te ga uspoređuje sa svojim vremenom kad su „šangajke“, duboke bijele tenisice, bile izuzetno popularne. Tvrdi kako je to sasvim normalan način socijalizacij te da svako vrijeme nosi svoj prepoznatljivi komad odjeće ili obuće koji se prihvaća kao nešto neizostavno. Starke su ipak toliko prihvaćene da su i često kopirani brend te mnogi koji si ne mogu priuštiti originalni model  posežu za replikama ili kopijama. Zaslužile su da se kaže nešto više i njihovoj povijesti.

Kratak pregled povijesti tenisica

Chuck Taylor je prve starke predstavio davne 1923. godine. Bile su namijenjene košarkaškom tržištu, no njihov jednostavan dizajn i udobnost proširile su njihovu namjenu na šire tržište. Uskoro su i dobile potpis Chucka Taylora na zakrpi i sa svojom prepoznatljivosti postale same sebi reklama.

Charles H. ''Chuck'' Taylor (1901-1969) bio je američki košarkaš i poduzetnik, tvorac All-Stars tenisica, najuspješnijih tenisica u povijesti. Unatoč činjenici što je do 2000.g. prodato gotovo 800 milijuna pari, Chuck Taylor se na njima nije obogatio, već kompanija Converse, od kojih je redovito dobivao samo plaću, a ne postotke od prodaje. Godinama prije, u svom se Cadillacu s punim prtljažnikom tenisica neumorno vozio s kraja na kraj Amerike, živio po motelima, a jedino prijavljeno prebivalište bilo mu je skladište svoje tadašnje kompanije. Taylor se smatra zaslužnim za internacionalnu promociju košarke kao i za činjenicu što je taj sport 1936. postao i olimpijski. Tijekom II. Svjetskog rata Taylor je postao fitnes savjetnik američkih vojnika koji su uskoro počeli nositi visoke All-starke koje su uskoro postale i službene tenisice US vojske. 1968.g. Taylor je primljen u košarkaški Hall of Fame u Springfieldu. Iste godine odlazi u mirovinu, a Converse preuzima vlasništvo nad proizvodom od 80 posto. Već sljedeće godine u lipnju od posljedica srčanog udara Taylor umire u Port Charlotte-u na Floridi u 68-oj godini života.

Prvotni modeli bili su crni i bijeli, ali od 1966. godine punuda se znatno proširila. Pojavljuju se starke dokoljenke, koriste se novi materijali poput kože, jeansa, konoplje i vinila. Sedamdesetih godina starke su prihvatili punk-rockeri kao dio svog stila i taj trend se održao do danas. Do početka 21. stoljeća prodano je preko 750 milijuna pari popularnih tenisica.

Zanimljivosti

Starke još zovu Cons, Connies, Chuckers, Chucks, Stars i High tops.

Na Conversovom web siteu danas možete dizajnirati i svoje vlastite starke iz zabave ili ih, ako vam se još i sviđaju, naručiti poštom.

Joshua Mueller iz Lakewooda u državi Washington ušao je u Guinessovu knjigu rekorda zahvaljujući najvećoj kolekciji Conversica. Od ukupno 403 različita modela starke čine većinu kolekcije.

U Los Angelesu ulične bande polažu pravo na pripadnost određenom klanu upravo prema bojama vezica na svojim starkama.

Glazbenici u starkama: All American Rejects, Arctic Monkeys, reperi Snoop Dogg i Game, Bad Religion, The Strokes, Blondie, Cure, grupa Boston, Kelly Clarskon, George Harrison, Tre Cool (Green Day), Kurt Cobain samo su neki od njih.

Hollywood, TV i starke

U filmu Run Lola Run, Lola trči upravo u njima. Silent Bob (Kevin Smith) u seriji filmova koje je i sam režirao redovito se pojavljuje u crnim starkama. U prvom dijelu Rockyja iz 1976., kao i novom nastavku, Sly Stalone trenira u njima. Nosi ih Michael J. Fox u Povratku u budućnost, gotovo sve bande iz Walter Hillovih Ratnika podzemlja, Stuart mali, Ethan Hawke u romantičnoj drami Prije svitanja, Chris Tucker u komediji Petak, a Clive Owenov lik u Sin Cityju nosi crvene starke.

Homer i drugi likovi iz crtane serije Simpsoni često su viđeni u ovim tenisicama, dok se iz njih ne skida i Hugh Laurie u ulozi dr. Housea. 

Svaki modni stil posjeduje komade koji ga opisuju i čine jedinstvenim, ali izgleda da su starke jedan od rijetkih komada koje povezuju sve njih. Možda je u tome tajna njihove popularnosti i besmrtnosti.

Romana Kešelj/Petar Ipšić

Popularni Članci