BURNO NA JAVNOJ TRIBINI: Škrlec argumentirano protiv TE, Kominjanin dobio najveći aplauz!

Autor: dubrovackidnevnik.hr Autori fotografija: Teo Grančić / DD kolaž
Večeras je s početkom u 18 sati  u punom Domu kulture u Pločama održana javna tribina na temu moguće gradnje termoelektrane na ugljen, a sudeći po reakcijama građana, interes je bio velik, što se prepoznalo u pitanjima i istupima građana na tribini.

Eko aktivistica Ana Musa je otvorila tribinu, predstavljajući govornika Davora Škrleca, redovitog profesora na FER-u i stručnjaka na energetskom polju koji je iz svoje perspektive predstavio termoelektranu na ugljen kao štetnu investiciju, kako za građane i okoliš, tako i za državu. Tribinom je modelirala Iva Marinović.

Na početku je Davor Škrlec održao predavanje o održivom razvoju, ekološkom zagađenju te mogućnosti  otvaranja „zelenih“ radnih mjesta. U svojoj prezentaciji istaknuo je kako će postrojenja na ugljen uz loše ekološke aspekte stvoriti i financijska opterećenja Hrvatskoj u budućnosti. 'Zapošljavanje u ekološkoj industriji, koja u Europi zapošljava više ljudi nego ona tekstilna ili metalurška, stvara zdrave radne uvjete', konstatirao je.

Pozvao je sve da teže zajedništvu i otvaranju zadruga koje mogu izvući društvo iz stanja u kojem se energija masovno rasipa. Prezentirane su razne alternativne metode proizvodnje energije. Kao primjer fotonaponskih sustava istaknuo je potpuno male države poput Slovenije i Malte koje proizvode mnogo više energije od nas, a raspolažu s manjim teritorijem te je naglasio resurse koje imamo za jačanje i razvoj obnovljivih izvora energije. Uz to, predstavljeni su i primjeri vjetroelektrana, mikrohidroelktrana te energetskih zadruga.

Tokom tribine Škrlec je istaknuo važnost novih tehnologija: eko-industrije i eko-inovacija.

Prikazni su primjeri tradicionalnog ribarstva i zajedničkih poljoprivrednih politika koja su potpuna suprotnost onome, što se planira učiniti s dolinom Neretve.

'150 radnih mjesta je nula naspram onih koji se mogu dobiti održivim razvojom', rekao je Škrlec nadodajući kako se projektima Europske unije i financijskim potporama može mnogo toga učiniti.

Građani su svojim pitanjima iskazali veliki interes za ovu temu

Prvo pitanje Škrlecu postavio je Miroslav Barbir. Njega je zanimalo zašto je Mirela Holy u medijima izjavila da je za plin u Pločama, na što je od jedne članice OraH-a, dobio odgovor kako je Holy imala lapsus jer je naime sama od nje dobila upravo takvo očitovanje na isti upit.

'Pa zašto može u Plominu, a ne u Pločama?, nastavio je Barbir. 

'Pločama ne treba nikakva TE!', odrješito je odgovorio Škrlec i zaradio gromoglasni pljesak publike. Miroslav Barbir je uz to u dva navrata tražio odgovor da li bi se termoelektrana radila za potrebe mostarskog Aluminija. S tom konstatacijom se Škrlec složio.

Uz konkretna pitanja bilo je i onih koji su samo htjeli dati svoju riječ podrške u borbi protiv TE. Jedan od njih umirovljenik, nekoć zaposlenih HEP-a, Mladen Šprlje, nakon što je ustvrdio da Ploče nema potrebe za toliko električne energije zaključio: 'Netko treba dobiti degeneka'.

Škrlec: Nema posla za domaće građevinare na TE

Iz prepunog sjedališta Doma kulture u Pločama pitanja su nastavila pljuštati.

Jedno među njima bilo je i hoće li se prilikom izgradnje TE zaposliti domaći građevinari. Škrlec je na to odgovorio kako takav tip elektrane dolazi u komadima iz Japana ili Koreje, te kako bi se u Pločama sastavljao. Da bi bi održali garanciju, na tome bi radili stručnjaci majstori izvana, smatra Škrlec.

Na pitanje Ive Karamatića, o pretovaru ugljena, antracita i glinice primitivnim načinima u Luci, čije čestice stanovnici i danas udišu, Škrlec je nadodao kako je ugljen i radioaktivan.

Tokom rasprave profesor je zaključio kako je riječ o izrazito štetnom projektu u svakom pogledu. 'Nema stopostotnog filtera, a TE bi dovela do zagađenja vode i tla. Uništila bi se poljoprivreda, a došlo bi do respiratornih bolesti kod stanovništva, doline Neretve, Pelješca, Korčule, Primorja'. Tokom daljnjih pitanja Škrlec se osvrnuo i na to da je Pločama zajedno s  Lukom dovoljno osam megavata struje, ističući kako TE  neće u niti kojem slučaju biti konkurentna.

Na pitanje Emila Karamatića o eko renti koju bi lokalna zajednica trebala dobivati, Škrlec je jasno odgovorio. 'Lokalne zajednice dobivaju novac, no to su nemoralne ponude', zaključio je.

Najveći pljesak je dobio Kominjanin Jure Kraljević. 'Gospodine Škrlec, vi kao svjetski čovjek, sredite radne vize za Begovića i njegove u one zemlje gdje se kopa ugljen, neka idu u Autraliju'. Nakon gromoglasnog pljeska proradile su i emocije kada je ova tema u pitanju. 'Ja sam spreman za ovo život dat', izjavio je revoltirano građanin iz Komina.

Zoran Bule je upitao koliko bi trafostanica mogla biti štetna, a Škrlec je odgovorio kako po modernoj tehnologiji ne bi trebala zračiti. Ana Musa je nadodala kako građani žele trafostanicu, no na lokaciji ispod groblja.

Nakon što je na kraju Mate Nikolac iznio svoje viđenje situacije u kontekstu protivljenja ovakvoj inicijativi poput termoelektrane na ugljen, Musa je zaključila tribinu pozivom na veliki sveneretvnaski prosvjed u subotu u Pločama. 

Teo Grančić