/* */

U Pločama osvanuo veliki transparent 'PROTIV termoelektrane'

Autor: dubrovackidnevnik.hr Autori fotografija: Čitatelj

U Pločama, u ulici Vladimira Nazora osvanuo je veliki transparent 'PROTIV TE.' Kako se bliži referendum, građani su sve glasniji, a protivnicima projekta termolektrane na ugljen potpora stiže danas iz cijele Županije, ali i od nekih političkih stranaka i europarlamentaraca. 

ORAH: Glasujte PROTIV
'ORaH poziva građanke i građane Ploča da 25. siječnja u što većem broju izađu na  referendum i glasaju PROTIV izgradnje termoelektrane na ugljen Ploče. Stranka ORaH,  ovim putem, jasno i glasno ponavlja svoj stav protiv termoelektrana na ugljen koje se  planiraju na hrvatskoj obali Jadrana te čvrsto stoji uz građane Ploča koji se protive ovom  promašenom projektu. Termoelektrana Ploče definitivno nije u interesu građana Ploča, a  niti je u nacionalnom interesu Republike Hrvatske.
Referendum o termoelektrani na uvozni ugljen treba biti izjašnjavanje građana Ploča za sigurnu i zdravu budućnost u kojoj će kao dobri gospodari iskoristiti svoje bogate potencijale obnovljivih izvora energije koji su njihovo vlasništvo. Ustupanjem životnog  prostora na raspolaganje za tuđe vlasništvo i malu osobnu korist trajno će se ugroziti poljoprivreda, ribarstvo, turizam i, što je najvažnije, zdravlje ljudi zagađenjem okoliša. Dok Europska unija čini radikalan zaokret u ekonomskoj politici, prihvaćajući model cirkularne ekonomije i razvoj vidi u reindustrijalizaciji, renesansi gospodarstva koje  troši manje energije, koje troši energiju proizvedenu iz obnovljivih izvora energije i koje  racionalno gospodari prirodnim resursima, Hrvatska kroči potpuno drugim putem. 
ORaH sa svojom politikom održive energetike namjerava razvoj gospodarstva i  povećanje zaposlenosti u Hrvatskoj ostvariti kroz transformaciju sektora energetike u  nisko-ugljični sektor povećanjem udjela obnovljivih izvora energije (OIE), primjenom  energetske učinkovitosti i ulaganjem u inovacije i nove tehnologije, pogotovo u moderne  plinske elektrane i napredne mreže. Tako definirana politika za period do 2020. godine i period 2020.-2030. u suglasju je sa zajedničkom politikom EU i jamči visoki posto,' navodi se u priopćenju ORAH-a. 

Marijana Petir (HSS): Čudne igre u Pločama
'Čudnovata energetska politika vladajućih elita izgleda da se nastavlja. U trenutku kad EU želi povećati svoju energetsku sigurnost (korištenjem vlastitih izvora energije) i neovisnost od uvoza energije (kako zasigurno znamo Hrvatska nema svoga ugljena), kada želi nastaviti svoj primat u novim i zelenim tehnologijama (koji bi se trebao očitovati u podršci obvezujućem dogovoru oko smanjenja emisija stakleničkih plinova u Parizu ove godine), u trenutku kad se provodi natječaj za eksploataciju ugljikovodika u Jadranu s ciljem njihove eksploatacije (u čemu čak i podržavam eksploataciju plina, a ne nafte) iz kuhinje vladajućih elita dolazi savjetodavni referendum o izgradnji TE na ugljen u Pločama. Zašto recimo ne na plin iz Jadrana? Ili ne očekuju plin iz Jadrana ili..?

Ovo je samo nastavak bezglavog lutanja političkih elita jer Hrvatska od 2009. nema Programa energetskog razvoja (i pripadajuće mu strateške procjene), a postojeća Energetska strategija je postala "jojo" igračka koja skače kako kome već odgovara. Zar se tako vodi Država?

Savjetodavni referendum je svakako oblik izražavanja stava javnosti, ali ne prije no što se javnosti podastre puna i jasna informacija o svim rizicima i možebitnim prednostima toga projekta. Nisam baš sigurna je li u ovom slučaju javnosti prezentirana ikakva valjana, a kamo li puna informacija. Puna informacija o rizicima morala bi biti dostupna u postupku donošenja prostornih planova i nakon održane javne rasprave uz uvid u stratešku studiju o utjecaju na okoliš koja se mora napraviti za izmjene planova (pozivam konačno VRH da pročita i primjeni Direktivu o strateškoj procjeni utjecaja na okoliš na prostorne planove). Neću ni spominjati da prostorni planovi nižih razina moraju biti usklađeni s prostornim planovima viših razina, te da se svi zajedno moraju biti koherentni s državnim strategijama i planovima. Tek je u tom času mudro provoditi savjetodavni referendum s ciljem provjere podrške većine javnosti spram politike koja se želi provesti. Ja sam ionako stava da nam ne treba nova termoelektrana na ugljen,' navodi europarlamentarka Marijana Petir u svom priopćenju. 

Nikola Gromoja: NE za TE!

'Referendum raspisan u Pločama je nepotreban jer su se sve političke opcije izjasnile protiv termoelektrane na ugljen, doduše tek kad su vidjeli da su Neretvani listom protiv TE. 
Osim Gradskog vijeća Grada Metkovića i Županijska skupština se na inicijativu Udruge Škanj i Mostovih vijećnika predvođenih Anom Musom jednoglasno izjasnila protiv. Isto je učinilo i Gradsko vijeće Grada Ploča, ali je nažalost vladajuća koalicija raspisivanjem referenduma dala još jednu šansu zagovaračima termoelektrane na ugljen koji se nadaju da će referendum propasti jer 50 % Pločana neće izaći na referendum. 

Tako bi dobili argument da protivljenje pločanske javnosti termoelektrani i nije tako snažno kako se predstavlja u javnosti. Uvjeren sam da će Pločani izaći na referendum i u ime svih Neretvana reći NE ovom štetnom projektu. Pitanje je samo kako bi se cijela stvar razvijala da je jedna politička opcija kontrolirala sve općine i gradove u dolini Neretve i da se neovisni metkovski gradonačelnik Božo Petrov nije ovako snažno usprotivio ovom štetnom projektu,' piše na svom profilu Nikola Grmoja iz Metkovića. 

Srđ je Grad

'Da bi referendum bio zakonski obvezujuć, potrebno je da na njega izađe 50% plus jedan građanin upisan u birački popis Grada Ploča. Pozivamo sve građane Ploča da izađu na referendum u nedjelju 25. siječnja 2015. godine i da sami odluče o sudbini svoga grada!'