OTVOREN 'BALKAN' U DUBROVNIKU U parku Gradac tržnica tradicijskih proizvoda iz 10 zemalja
Dubrovnik je domaćin najvažnije manifestacije u regiji o održivoj i tradicijskoj poljoprivredi koja će tijekom tri dana ugostiti preko 250 delegata Slow Fooda iz 11 zemalja.
Ceremonijom otvorenja na kampusu Sveučilišta u Dubrovniku započeli su treći Terra Madre Balkan susreti koji će se u našem gradu odvijati do nedjelje 22. lipnja.
Ceremoniju je vodila dubrovačka jazz glazbenica Maja Grgić, a goste je prigodnim govorom pozdravio i ministar poljoprivrede Tihomir Jakovina.
Ministar Jakovina je rekao kako je tijekom prvog susreta sa suorganizatorima, predstavnicima udruge 'Kinookus', bio skeptičan zbog ambicioznosti projekta i mlade ekipe, ali istovremeno impresioniran entuzijazmom kojim su zračili.
-'Možda ova manifestacija neće biti medijski jednako popraćena kao neka ultrabogataška vjenčanja od prije par tjedana, ali značaj joj je sigurno puno veći', rekao je Jakovina izrazivši i verbalno potporu resornog ministarstva za sve buduće programe Kinookusa. Pohvalio je organizaciju manifestacije, ali i veliku potporu koju su projektu iskazale jedinice lokalne i regionalne samouprave, te organizacije civilnog društva.
Direktorica gradske razvojne agencije DURA, Andrea Novaković, podsjetila je prisutne kako je Dubrovačka Republika svoje stanovništvo prehranjivala hranom vlastite proizvodnje, namirnicama iz vlastitih vrtova.
-'Vi nam danas ovdje niste samo gosti, želimo da nam budete učitelji i mentori i da vaša iskustva i znanja urode novim idejama koje možemo inkorporirati i u našoj sredini', poručila je Novaković stručnjacima Slow Food pokreta te predstavnicima tradicijskih proizvođača.
-'Dubrovnik velikom brzinom gubi upravo ono što ga je stoljećima činilo jedinstveniim - sklad krajolika i onoga što je čovjek velikom mukom i strpljenjem stvorio', kritika je upućena od strane predstavnika Kinookusa Iva Kara-Pešića.
Kara-Pešić je upozorio kako krhkim resursima moramo upravljati odgovorno, ali i poručio da turizam ne može biti jedina grana na kojoj živimo.
-'Tradicijska poljoporivreda utemeljena na starim znanjima i vještinama, osobitostima lokalne kulture model je lokalnog razvoja kakav zagovara Slow Food i Terra Madre Balkan mreža'.
Program manifestacije predviđa konferencije i okrugle stolove o očuvanju tradicijskih proizvoda, tradicijskom ribolovu u Jadranu, oznakama zemljopisnog podrijetla, ulozi mladih poljoprivrednika u prehrambenom sustavu, školskim programima prehrambene edukacije i plasmanu tradicijskih proizvoda kroz održive oblike turizma.
Konferencije na kojima će sudjelovati predstavnici Europske komisije, FAO-a i Ministarstva poljoprivrede te tradicijski proizvođači iz cijele regije bit će popraćene Tržnicom Zemlje u Parku Gradac na kojoj će biti predstavljeni proizvodi zajednica hrane iz Albanije, Bugarske, Bosne i Hercegovine, Crne Gore, Hrvatske, Grčke, Makedonije, Rumunjske, Srbije i Turske.
Otvorenje Tržnice Zemlje u parku Gradac je u petak, 20. lipnja u 10 sati.
Terra Madre Balkan susrete organiziraju udruga Kinookus i Slow Food u okviru ESSEDRA europskog projektakoji sufinancira Europska komisija, a uz potporu Ministarstva poljoprivrede Republike Hrvatske, Sveučilišta u Dubrovniku, Dubrovačko-neretvanske županije, DURA razvojne agencije Grada Dubrovnika, Regionalne razvojne agencije DUNEA i Grada Dubrovnika.
P.I.