Pacijentice na papa testove čekaju četiri mjeseca, liječnik pojašnjava- ništa strašno se ne može dogoditi
„Ostala sam neugodno iznenađena kad mi je ginekolog rekao kako se čujemo za četiri mjeseca nakon što mi je uzeo uzroke za papa test“, počinje priču jedna anonimna Dubrovkinja (podaci poznati redakciji), a njeno iskustvo dijele i mnoge druge. Naime, u ginekološkim ambulantama redovito ih obavještavaju kako će svoje nalaze moći vidjeti tek za oko četiri mjeseca, što kod dijela njih budi zabrinutost. Jer ako njihov nalaz ne bude uredan, za to će saznati tek četiri mjeseca nakon uzimanja uzoraka pa postavljaju pitanje kakav će to učinak imati na njihovo zdravlje.
„Obično se čekalo mjesec dana, a i to je dugo, ali ovo je previše. Zbog ginekoloških problema i bolesti koju sam imala, preporučeno mi je dva puta godišnje raditi papa test, a sada, nakon što dobijem rezultate ovog, posljednjeg papa testa, odmah moram raditi novi i čekati četiri mjeseca,“ tvrdi naša sugrađanka.
Sasvim očekivano, boji se kako neće navrijeme saznati je li njeno zdravstveno stanje dobro ili se treba brinuti.
„Zbog dugog čekanja mislim da će biti kasno i nije ugodan osjećaj čekati četiri mjeseca. Naravno, mogu poći kod privatnika i platiti, no zašto onda od svojih plaća svaki mjesec izdvajamo za zdravstveno osiguranje?,“ pita se naša sugrađanka.
'ČETIRI MJESECA MOŽDA ŽIVOT ZNAČE…'
Ovakva ili slična iskustva mogu se pročitati i u Facebook grupi 'DUMAM-e, Mame iz Dubrovnika i okolice' odakle su članice upozorile na problem. Dio tih iskustava, uz dopuštenje, i objavljujemo.
Tako jedna od članica tvrdi kako je na Domu zdravlja kod svog ginekologa radila papa test krajem travnja. Kad je prije nekoliko dana upitala ginekologa je li stigao nalaz, rečeno je kako im sada tek stižu nalazi od ožujka. Nada se kako se svoj nalaz dobiti uskoro.
Druga članica navodi kako je na svoje rezultate čekala četiri i po' mjeseca, a treća kaže kako su joj uzorci uzeti krajem veljače, a kako je rezultate dobila tek sredinom lipnja. Jedna od korisnica grupe navodi kako su joj uzorci uzeti početkom ožujka, no rezultati još nisu stigli.
„Sve je to super ako za četiri mjeseca dođe uredan nalaz, ali ako ne dođe, nepovratno su izgubljena četiri mjeseca koja možda život znače,“ napisala je jedna članica grupe. Druga navodi da joj je rečeno kako se sada čeka četiri mjeseca na rezultate, a neke su članice grupe povukle i pitanje nedostatka osoblja.
„Na patologiji ne rade samo papa testove nego i otkrivaju karcinome. Koliko ih radi na sav taj posao, dobro i stignu uopće“, prokomentirala je jedna od njih.
NEDOSTAJE OSOBLJA, NA RJEŠENJU SE RADI
Kako bi određena pacijentica dobila svoje nalaze, treba poći kod svog ginekologa. Nakon što se uzmu uzorci, oni se šalju odjelu za patologiju i citologiju Opće bolnice Dubrovnik. Nakon što osoblje patologije obradi uzorke, nalazi se šalju ginekološkim ambulantama koje, dalje, svoje pacijentice obavještavaju o rezultatima. Zašto sada taj proces traje dulje upitali smo šefa odjela dr. Igora Borića.
„Naprosto, uzrok je u tome jer smo imali dvije osobe na odjelu koje su educirane za citoskrinera, od kojih je jedna bila na bolovanju zbog teške bolesti, a potom je pošla u mirovinu. Naravno, mi smo zaposlili novu osobu, no ona mora proći edukaciju. Uz to, pregovaramo s još jednom osobom koja je u mirovini za rad na pola radnog vremena, no tu svakako trebamo pričekati potrebna odobrenja i dozvole,“ izjavio je dr. Borić.
Vjeruje kako će se situacija po pitanju osoblja normalizirati do kraja godine, a dotad se pokušava sklopiti dogovor s vanjskom ustanovom koja bi preuzela dio materijala kako bi se ubrzalo rješavanje zaostataka. Dr. Borić tvrdi kako razumije zabrinutost, ali kako za nju nema potrebe.
„Većina tih nalaza bude uredna jer se uzorci uzimaju rutinski, sa željom kako bismo prepoznali karcinome u najranijoj fazi ili kad oni zapravo i nisu karcinom u punom smislu te riječi. Nije realno da će se dogoditi nešto strašno u par mjeseci i naprosto nastojimo raditi što brže, ali kad imate ograničen broj ljudi, kada ih tjerate da brže rade, onda pada kvaliteta rada. A to ne želimo. Zaista, radimo sve što možemo i najbolje što možemo,“ kazao je dr. Borić.
Vrijedi spomenuti kako citoskrinera na tržištu rada nedostaje, jednako kao i ostalog liječničkog i medicinskog kadra, što je problem s kojim se suočava cijela Hrvatska. Stoga se i na pretrage zna čekati dugo, pa i preko godinu dana, što je puno dulje nego na nalaz papa testa. No, svakako treba razumjeti i pacijentice koje očekuju svoju uslugu, pogotovo što za nju izdvajaju novac na mjesečnoj razini, stoga bi Ministarstvo svakako trebalo pronalaziti rješenja. I pacijentice, ali i osoblje bolnice u tom su smislu tek kolateralne žrtve.