test

PREDSTAVLJENA NOVA SPOMEN SOBA "Sponza će nastaviti pričati priču o herojskoj obrani Grada, Grada koji nikad nije pao" (FOTO)

Autor: dubrovackidnevnik.hr Autori fotografija: Goran Mratinović/DD, Goran Mratinović/DDGoran Mratinović/DD
U sklopu programa obilježavanja Dana dubrovačkih branitelja predstavljeno je novo idejno rješenje Spomen sobe poginulim braniteljima u Gradskoj vijećnici Grada Dubrovnika.

Cjelovitim radovima unutrašnjeg uređenja i opremanja postojeće Spomen sobe obuhvatit će se povijest ratnog stradanja Grada, njegovih stanovnika i hrabrih branitelja, s posebnim naglaskom na najveću žrtvu - izgubljene živote onih koji su ga branili. Uređenje Spomen sobe podudara se i s dvadesetom godišnjicom otvaranja Spomen sobe u današnjem prostoru unutar palače Sponza. 

Odabrano rješenje predstavili su njegova autorica Nikolina Jelavić Mitrović, hrvatska dizajnerica interijera i samostalna umjetnica, kao i autorica nagrađivanih muzejskih postava i izložbi te gradonačelnik Grada Dubrovnika Mato Franković.

Uvodno se okupljenima obratio gradonačelnik.

"S pijetetom se sjećamo svih onih koji su dali život za naš Grad i trajno kroz različita događanja bilježimo i odajemo poštovanje svima onima koji su bili spremni dati svoj život, ali posebno onih koji su dali svoj život za naš Grad. Spomen soba se nalazi na jednom od najvažnijih mjesta u Gradu, u Sponzi. Nemamo jasan podatak koliko ljudi prođe i vidi Spomen sobu. Jučer je Varina Jurica Turk rekla kako je 800 tisuća ljudi u 15 godina posjetilo Muzej Domovinskog rata, dakle 800 tisuća ljudi je čulo priču. To je blagodat Dubrovnika - u vremenima kad ponovno svjedočimo reviziji povijesti od strane prije svega Srbije, pa i Republike Hrvatske, mi moramo kontinuirano ponavljati tko je napao Dubrovnik, koju žrtvu je Grad dao za svoju slobodu i stalno napominjati kako se radi o hrvatskom gradu Dubrovniku", kazao je Franković i objasnio da je došlo vrijeme za suvremenu Spomen sobu.

"Prije par godina u Dubrovniku je bio državni tajnik SAD-a Mike Pompeo, njega je silno zanimalo sve o Domovinskom ratu, postavljao je puno pitanja. Odveo sam ga na Porporelu, pričao mu priču, išli smo u Spomen sobu, a onda sam rekao - vrijeme je napravilo svoje, moramo napraviti Spomen sobu na onoj razini gdje ćemo s ponosom dočekati bilo kojeg dužnosnika i reći mu: "vidite ovo su naši heroji". Puno smo razmišljali i shvatili da postoji osoba koja može na najljepši način ispričati tu priču. Puno smo se trudili da gospođa Nikolina pristane i velika nam je čast što je odlučila doći u naš Grad i dati svoj pečat. Siguran sam da će svi skupa biti zadovoljni viđenim i da će Sponza nastaviti pričati priču o herojskoj obrani Grada, Grada koji nikad nije pao", zaključio je Franković.

Autorica Nikolina Jelavić Mitrović održala je prezentaciju okupljenima.

"Slobodni hrvatski Dubrovnik, sve je sadržano u riječi Libertas, zato počinjem s tom riječju. Željela sam da se žrtva branitelja prikaže na dostojan način, o tome da je svaka osoba s imenom prezimenom, osoba s kojom se možete povezati. Kad radim muzeje, vidim ih kao simbole našeg identiteta, u njima se uvijek morate moći povezati s osobnom emocijom, što mi je bilo važno ovdje. Ovo nije obična Soba branitelja, ova je soba posvećena i ovom Gradu. Ovi ljudi koji su dali život, su ga dali da mi svi budemo slobodni. Oni nas i dalje čuvaju", kazala je autorica i rekla je da je ganuta što je dobila priliku raditi ovu Spomen sobu u Dubrovniku, koji je simbol slobode. 

Novoprojektirani kontemplativni prostor, primjeren žrtvi koju su dali branitelji, bit će podijeljen u tri cjeline. Središnja će prikazivati poginule dubrovačke branitelje, čije će fotografije s imenom i ostalim važnim podacima biti aplicirane na podlozi od drva česvine i stakla te izložene na brončanim stijenkama koje će tvoriti novu jezgru unutar prostorije. Svjetiljka koja podsjeća na svjetlost svijeće projicirat će svjećice koje gore za poginule. Na uvodnom dijelu bit će informacije o počecima i tijeku Domovinskog rata na dubrovačkom područku, u središtu prostorije nalazit će se podna karta stare jezgre Dubrovnika s označenim agresorskim pogodcima i sjećanje na stradale branitelje, dok će treći dio biti opremljen velikim ekranom s prikazom niza filmova i fotografija ratnih zbivanja i agresorskog razaranja Grada. Interektavni LED display video zid sadržavat će brojne ilustrativne materijale i informacije o Domovinskom ratu i braniteljima, ali i obnovi Grada i važnosti mira. 

"Kad sam počela raditi sobu, iako sam se s Domovinskim ratu puno puta susrela u svom radu, otišla sam na Youtube i gledala snimke i opet su me šokirale. Dubrovnik je obnovljen, grad feniks, nemate dojam da je ovdje bilo rata i kad ljudi dođu iz drugih zemalja, oni o tome ne znaju. I zato postoji treća cjelina", kazala je Jelavić Mitrović. 

Izvođenje radova uređenja započelo je 10. studenoga, a rok izvedbe je 60 dana. Autor grafičkog oblikovanja je Orsat Franković. Autori teksta su ravnateljica Muzeja Domovinskog rata Varina Jurica Turk i viši kustos Mišo Đuraš, a urednica teksta je Lidija Crnčević. Svi tekstovi su dvojezični, na hrvatskom i engleskom jeziku, a prevoditelj na engleski jezik je Graham McMaster. Autor glazbe je renomirani glazbenik Đelo Jusić. 

Popularni Članci