/* */

Uzinić kritizirao muškarce koji kleče po trgovima: "Razumljiv je otpor kada se žele ugroziti ženska prava i postignuća"

Autor: dubrovackidnevnik.hr Autori fotografija: screenshot HRT

Riječki nadbiskup Mate Uzinić u nedjelju je predvodio misu u Mošćeničkoj Dragi na kojoj je, u svojoj propovijedi, govorio o o mjestu i ulozi žene u Crkvi i pritom otvoreno kritizirao molitvene skupove muškaraca koji svakog mjeseca u središtu Zagreba i još nekim gradovima kleče i mole krunicu zagovarajući “čednosti u odijevanju”, zabranu pobačaja te duhovni autoritet muškaraca u obitelji.

Kako je izvijestila Informativna katolička agencija (IKA), nadbiskup je upozorio da odnos prema ženama u Crkvi često nije na razini na kojoj bi trebao biti, a zatim je spomenuo istraživanje provedeno u SAD-u u kojem se ispitivalo u kojem postotku jedan član obitelji koji postane kršćanin može utjecati na druge da postanu kršćani. “Ako je dijete u pitanju, tada su šanse 3,7% da će i drugi članovi obitelji to postati. Ukoliko je riječ o majci, postotak je 17%, a ako otac postane kršćanin, tada je postotak čak 93%”, citirao je Uzinić rezultate istraživanja.

'Razumljiv je otpor javnosti na ono što može ugroziti ženska prava'

“Polazeći od te činjenice, koliko je važno mjesto i uloga oca u obitelji u kršćanskom smislu, neki smatraju da je najvažnije probuditi muškarca”, rekao je nadbiskup i dodao da je na tome tragu i takozvana muška krunica. Tu krunicu mole muškarci na središnjem zagrebačkom trgu, a nadbiskup podsjeća da se, “između ostalih nakana”, moli za muškarce da postanu duhovni autoriteti u obitelji “koji će hrabro svjedočiti i prenositi katoličku vjeru”.

“Kada se tome doda nakana za život u predbračnoj čistoći te čednost u odijevanju (gdje se najčešće misli na žene) i ponašanju i obnovu katoličkih brakova, može se stvoriti zaključak da taj pokret u sebi ima intenciju da se ženama i muškarcima u Crkvi i društvu dadu tradicionalne uloge koje su imali i prije”, prenosi IKA Uzinićeve riječi.

Riječki nadbiskup u nastavku jasno i bez oklijevanja tumači o kakvim je to tradicionalnim ulogama riječ. “To su uloge – da žena bude oko stola, a muškarac za stolom. Ako se to razumije tako, a može se razumjeti, jer postoje određeni elementi, onda se razumije i zašto se u javnosti stvara dosta veliki otpor na takva nastojanja jer se to smatra nešto čime se želi ugroziti sekularnost i pluralnost društva i zapravo mogu se ugroziti neka ženska prava i postignuća koja su dostignuta u našem vremenu”, rekao je.

'Isus poručuje da je ženi mjesto za stolom, a ne samo oko stola'

Uzinić je zatim upitao što Isus o svemu tome misli. “Ja mislim da nam odgovor na to pitanje nudi današnji evanđeoski ulomak u kojemu Isus poručuje da je ženi mjesto ne samo oko stola, nego i za stolom, da joj je mjesto među njegovim učenicima i uz to, kako kaže u današnjem evanđeoskom ulomku, da je Marija, koja je razliku od Marte učinila upravo to, učinila bolji izbor! Nije nevažno to čitati iz perspektive u kojoj Isus cijeni taj Martin rad, ali mu je više stalo da i muškarci i žene budu njegovi učenici. Tek kad su njegovi učenici, na pravi način mogu biti i ono drugo”, rekao je nadbiskup referirajući se na Evanđelje po Luki, odnosno ulomak koji se čitao na misi.

Ustvrdio je da se u pastoralnim nastojanjima ne treba samo više truditi oko povratka muškaraca u Crkvu, nego i oko mjesta i uloge žena u njoj. “To je ono oko čega bismo trebali više nastojati i tražiti neke odgovore na određenu diskriminaciju, osobito kada je riječ o nekim upravnim i mjestima gdje se odlučuje”, rekao je i kao pozitivan primjer naveo pomake koje je napravio papa Franjo uključivši žene u službe povezane uz donošenje odluka.

“Ono što je sporno u današnjoj Crkvi, ali i u našim obiteljima u kojima su žene još uvijek često ‘oko stola’, a nažalost su često i žrtve različitih oblika nasilja, je doista ono mjesto koje žena treba imati”, rekao je nadbiskup.

 

Popularni Članci