Stanovništvo ne bježi iz Dubrovačko-neretvanske županije, evo i zašto!
Dobre vijesti stižu iz Dubrovačko-neretvanske županije.
I dok Hrvatsku pogađa ozbiljan problem iseljavanja stanovništva u inozemstvo, u Dubrovačko-neretvanskoj županiji ta je stopa najniža. Prema MUP-ovim podacima, jedino je u Županiji stopa iseljavanja niža od 0,5 posto, dok najveće probleme po tom pitanju bilježi Zadar i okolica gdje se ta stopa kreće i do 3,5 posto, a potom i područje Gorskog kotara i Like. Za razliku od njih, iz Dubrovačko-neretvanske županije odjavilo se tek 0,41 posto stanovnika.
Podatke je prokomentirao sada već bivši gradonačelnik Grada Dubrovnika Andro Vlahušić.
'Dubrovnik je grad koji bilježi konstantan gospodarski rast, i to u vrijeme kada Državu pogađa kriza. Imamo investicijsku aktivnost, povećanje broja turističkih dolazaka i noćenja, a samim time i veću potrošnju što rezultira time da se u Dubrovniku može naći posao. S druge strane, uveli smo brojne socijalne mjere za pomoć određenim društvenim skupinama. U Dubrovniku postoji pozitivno, optimistično poslovno okruženje u kojem građani svojim radom mogu osigurati materijalnu sigurnost za sebe i svoju djecu,' kazao je Vlahušić.
Kao jedan od problema naveo je visoke cijene stanova, no kako se i to pokušava riješiti izgradnjom POS-ovih stanova kako bi Dubrovnik bio 'grad useljavanja, a ne iseljavanja'.
Od subvencija za građane svakako su najpoznatije one koje se tiču zračnog prijevoza, a koje iznose 250 kuna po povratnoj karti, ali i one koje se tiču pokrivanja 50 posto troškova cestarne. Zračni most koristi se oko 15 tisuća puta na godišnjoj razini.
Osim toga, u posljednje tri godine umanjen je i prirez, a 2013. godine on je smanjen za trećinu iznosa dok je u većini drugih hrvatskih gradova on povećan.
Po pitanju zapošljavanja koje je jedan od najbitnijih faktora kad je u pitanju donošenje odluka hoće li pojedinac odseliti ili ne, u ožujku 2010. godine uvedeno je poticanje zapošljavanja mladih visokoobrazovanih Dubrovčana bez radnog iskustva, za što je Grad Dubrovnik svakom poslodavcu isplaćivao 30 tisuća kuna. Ovaj je projekt od strane Ministarstva i dubrovačkog zavoda za zapošljavanje proglašen najboljim u Hrvatskoj. S druge strane, proveden je i projekt zapošljavanja osoba starijih od 50 godina.
Važno je naglasiti kako je na području Dubrovnika nezaposlenost dva puta manja od hrvatskog prosjeka, a u 2014. godini smanjena je za sedam posto u odnosu na 2013. godinu.
Podsjetimo, po pitanju općina, Župa dubrovačka je u prošloj godini proglašena općinom u kojoj se najbolje živi. Prema podacima Porezne uprave, gotovo polovica stanovnika ima ugovor o radu.
Dovoljni su to razlozi zbog kojih stanovništvo ostaje na području Dubrovnika i Dubrovačko-neretvanske županije te po svemu sudeći ne planira bijeg u inozemstvo.