AFERA ZAMRAČENE ZIDINE Iz Philipsa potvrdili ono o čemu smo pisali
Iz Philipsa su nam potvrdili da je riječ o dvostrukoj marži, iako, jasno, to nisu nazvali tim imenom
Iz Philipsa smo dobili potvrdu o onome što smo pisali prošli tjedan. Potvrdili su nam kako su isporučivali opremu za rasvjetu zidina tvrtkama Brenum i Lihgtning koje su dalje prodavale opremu investitoru Društvu prijatelja dubrovačke starine. Došlo je tako do dvostruke marže što je u konačnici napumpalo cijenu projekta, a tvrtka Brenum, kako je kazao vlasnik Lukša Jakobušić, zaradila je milijune. Međutim, nisu nam odgovorili na pitanje je li tvrka Brenum ovlašteni uvoznik za Philips. Također, šute i kad je riječ o drugim pitanjima.
Zašto su Grad Dubrovnik i Društvo prijatelja dubrovačke starine svjesno pumpali cijene kroz dvostruku maržu? Zašto jednostavno nisu kupovali opremu od Philipsa kad ju je već Brenum morao nabavljati od njih? Mogli su ga preskočit. Ako je Brenum već morao kupovati opremu od zagrebačkog Philipsa znači li to da nije ovlašteni uvoznik opreme, već da mora uvoziti preko njih? Kako je stoga uopće moguće da je pobijedio na natječaju? Zašto se Philips nije prijavio na natječaj, već je pustio Brenum što znači da je svjesno propustio zaradu? Jesu li potpisivali kakve ugovore s Gradom s obzirom da je bivši dogradonačelnik Niko Šalja rekao kako nije našao nikakve ugovore?
Zašto na kraju krajeva Philips taji odgovore na ova pitanja? Ali zato s druge strane hvale opremu koja se postavljala na zidine.
-Za zidine se koristila tada najsofisticiranija konvencionalna rasvjetna oprema. Najučinkovitije i najpouzdanije keramičke metal halogene žarulje su korištene u najfleksibilnijim preciznim i učinkovitim reflektorima. Proizvodi koji su upotrebljeni za gradske zidine su izrađeni posebno za Dubrovnik, gdje su korišteni posebni epoksidni premazi kako bi poboljšali održivost proizvoda u primorskim uvjetima. Cilj je bio postići maksimalnu energetsku učinkovitost, najmanje svjetlosno zagađenje te najpouzdanije i dugotrajano konvencionalno rješenje – kazao nam je Miroslav Šaban, šef Philipsa za Hrvatsku.
Zlatko Galić, vlasnik tvrtke Nova Lux koja je radila izvedbeni projekt osvjetljenja zidina, podsjetimo, rekao nam je kako je rasvjeta koja se koristila na zidinama najobičnija i da je normalno da se mijenja svako četiri godine.
(nastavlja se)
VEZANE VIJESTI
Kako je tvrtka Brenum uprihodila milijune
Projekt je vođen katastrofalno i bez ikakvih dozvola
Dvostruka marža: Svjetiljke se nabavljale od Philipsa preko Brenuma
Josip Ušaj: Cijena je paprena, ja bih to napravio za puno manje