EKSKLUZIVNO Richard Alm o projektu Sunset Beacha: Tužili smo Državu, sporost institucija uništila je ugled Grada, šteta je nenadoknadiva
Tvrtka Dubrovački zalasci sunca d.o.o., koja je upravljala koncesijom za plažu Sumartin, nalazi se u stečaju od 2024. godine. Većinski investitor u tvrtki koja je upravljala sadržajima pod nazivom Sunset Beach Dubrovnik bio je pokojni američki poduzetnik John R. Alm, koji je preminuo 2022. godine. Njegovu je imovinu naslijedila obiteljska zaklada kojom danas upravljaju njegov sin Richard i supruga Caroline, u ime cijele obitelji – uključujući Johnovu kćer i unuke.
Razgovarali smo ekskluzivno s njegovim sinom, Richardom Almom, 44-godišnjim poduzetnikom koji je ranije živio u Hrvatskoj, gdje je nadgledao projekt plaže, a danas živi i radi u Sjedinjenim Američkim Državama.
Kako danas gledate na očevu investiciju u Dubrovniku?
Moj otac bio je bivši predsjednik i glavni izvršni direktor Coca-Cola Enterprises te član Upravnog odbora Kimberly-Clarka. Bio je iznimno uspješan tijekom svoje karijere u korporativnom svijetu. Kad je otišao u mirovinu, mogao je birati bilo koju destinaciju na svijetu za ulaganje ili jednostavno ostati u SAD-u i posvetiti se filantropiji. Nakon dugog razmišljanja i istraživanja, odlučio je da će Hrvatska biti glavni fokus onoga što želi raditi u ostatku života.
Njegovo ulaganje 2015. godine pomoglo je da se Hotel & Kamp Njivice na otoku Krku spasi od financijskog kolapsa, čime su sačuvana brojna radna mjesta i očuvana tradicija jednog prekrasnog hrvatskog turističkog kompleksa. Na to smo jako ponosni.
Nakon toga, na poziv lokalne zajednice, preuzeo je projekt Sunset Beach Dubrovnik od prethodnog investitora koji je kasnio s realizacijom i bio pred mogućim neuspjehom. Vjerovao je u ljepotu tog prostora i u Dubrovnik kao svjetsku turističku destinaciju – smatrao je to prilikom koja se pruža jednom u životu.
Ulaganje u turizam u Dubrovniku uvijek je poseban izazov, ali i privilegija. Projekt smo uspjeli izgraditi navrijeme, otvoriti i uspješno ga voditi nekoliko sezona sve do sudskog procesa koji je sve blokirao i uništio svaki zamah i mogućnost nastavka rada. To je doista žalosno jer je riječ o iznimnom prostoru i gradu, a kad je plaža radila, osiguravala je mnoga radna mjesta i značajan prihod od poreza za Županiju.
Što se dogodilo s projektom Sunset Beach Dubrovnik? Kada i kako smatrate da ste izgubili koncesiju za plažu Sumartin?
Tu se radi o dvije koncesijske zone na istoj plaži. Dubrovački zalasci sunca dobili su obje koncesije odlukom Županijske skupštine Dubrovačko-neretvanske županije u prosincu 2014., a ugovori o koncesiji potpisani su sredinom 2015. godine.
Na odluku su se žalili i drugi sudionici natječaja. U prvom stupnju, Upravni sudovi u Splitu i Osijeku potvrdili su koncesije i odbili žalbe. Međutim, u drugom stupnju, Visoki upravni sud je dvije žalbe prihvatio, a jednu odbacio. Te su odluke donesene krajem 2020. i početkom 2021. godine, čime su koncesije pravomoćno prestale postojati.
DORH je potom zatražio izvanredno preispitivanje zakonitosti tih odluka, ali to ne utječe na njihovu pravomoćnost. Vrhovni sud se još uvijek nije oglasio.
Je li to bio početak problema za Sunset Beach Dubrovnik?
Problemi su zapravo počeli ranije. Zbog dugotrajnih sudskih postupaka, banke koje su sudjelovale u financiranju projekta povukle su se već 2017. godine, jer su smatrale da je pravna neizvjesnost prevelik rizik. Od tada je moja obitelj projekt financirala isključivo vlastitim sredstvima.
Između potpisivanja ugovora o koncesiji i odluka Visokog upravnog suda u projekt su uložena značajna sredstva. Revizorska kuća koju je angažirala Dubrovačko-neretvanska županija utvrdila je da su ulaganja do lipnja 2021. godine iznosila 13,94 milijuna eura.
Kako je do tog iznosa od gotovo 14 milijuna eura došlo?
Mi smo uložili nešto manje od 12 milijuna eura, a procjena je izrađena na osnovi cijena iz 2021., bez uključivanja opreme tvrtke koja se kasnije mogla prodati. Kako znate, troškovi gradnje su od tada znatno porasli, nova bi procjena vjerojatno pokazala i veći iznos.
Važno je naglasiti da smo bili uvjereni da imamo valjanu koncesiju. Ulagali smo privatna sredstva u gradnju, a kasnije i u pokrivanje operativnih gubitaka. I ja sam radio na plaži tri sezone, naučio hrvatski i nastojao projektu doprinijeti svojim radom i iskustvom.
Bilo je je teško gledati nedovršen projekt s previše betona i premalo zelenila. Sve plaže koje poznajem zamišljene su kao zelene oaze, dok ovaj projekt, temeljen na konceptu koji je naručila Županija, traži dodatna ulaganja kako bi bio estetski i funkcionalno dovršen.
Zašto se niste povukli nakon odluke Visokog upravnog suda 2021.?
Bili smo na to spremni i već smo pripremili tužbu za naknadu štete protiv Županije. Tada nas je Dubrovačko-neretvanska županija zamolila da tužbu povučemo i nastavimo s radom na koncesijskom području. Obavijestili su nas da je DORH podnio zahtjev za izvanredno preispitivanje zakonitosti odluka Visokog upravnog suda te da bi Vrhovni sud trebao odlučiti u roku od šest mjeseci.
No, godine su prolazile, a Sunset Beach Dubrovnik je gomilao milijunske gubitke jer projekt, zbog pravne neizvjesnosti i nedostatka institucionalnog financiranja, nikad nije bio dovršen i nije mogao poslovati profitabilno.
Nažalost, inzistiranje Županije da nastavimo raditi samo je dovelo do većih gubitaka. Stoga smo krajem 2023. pokrenuli potrebne postupke, a 2024. godine tvrtka je ušla u likvidaciju.
Jeste li pokušali riješiti spor mirnim putem?
Više smo puta predlagali nagodbu s Dubrovačko-neretvanskom županijom, kojom bi se situacija riješila bez troška za njih – tako da se raspiše novi natječaj, a novi koncesionar isplati naša ulaganja u plažu Sumartin.
Nažalost, Županiji je bilo važnije dokazati da u natječaju prije deset godina nije bilo pogreške, nego pronaći rješenje koje bi riješilo sudbinu plaže ili nadoknadilo gubitke investitora. Zbog toga smo bili prisiljeni tužiti Republiku Hrvatsku.
Kakav je trenutni status tužbe protiv Republike Hrvatske?
U tijeku je nekoliko različitih postupaka. Naša su ulaganja nesporna, i vjerujem da ćemo, bilo za godinu dana ili za deset, uspjeti povratiti uloženo. U međuvremenu zadržavamo posjed nad imovinom dok se naši zahtjevi ne riješe.
Što ako Vrhovni sud odluči da je koncesija ipak bila valjana?
Ne razumijem kako bi to bilo moguće, da je polovicu razdoblja koncesije dokument bio nevažeći, a onda odjednom postane važeći. Čak i da se to dogodi, s obzirom na sve što se dogodilo, nemamo interesa nastaviti poslovanje pod takvim okolnostima.
Kakav je vaš komentar na cijeli slučaj kao američkog državljanina?
U potpunosti razumijem razlike između naših pravnih sustava, ali moram reći da bi u Sjedinjenim Državama bilo nezamislivo da jedan predmet traje deset godina bez konačne sudske odluke.
Sporost institucija prouzročila je ogromnu štetu ne samo investitorima, već i ljudima koji su radili na Sunset Beachu, a prije svega građanima Dubrovnika i njihovim gostima. Žao mi je što su svi oni, na neki način, žrtve neodgovorne politike.
Siguran sam da ćemo kao investitori zaštititi svoja ulaganja pravnim putem, ali godine nereda i propadanja plaže Sumartin, to nitko ne može nadoknaditi.
Biste li se ponovno javili ako bi se raspisala nova koncesija?
Moj otac je bio pokretač i vizionar ovog projekta. Naši obiteljski prioriteti više nisu vezani uz projekte u Hrvatskoj.
Bili smo spremni na to 2021. godine, ali nakon njegove smrti odlučili smo se povući. Čak i ako Vrhovni sud „oživi“ koncesiju, nastavit ćemo pravne postupke i pričekati njihov ishod, bilo sudski ili drugačiji.
Moja obitelj i ja nemamo interesa sudjelovati u sporovima koji traju godinama. Vjerujemo da plaža ima izuzetan potencijal, ali mi ćemo strpljivo čekati pravedno rješenje.