Ni nakon 23 godine ne zna se tko je odgovoran za potonuće Aurore i smrt civila (FOTO/VIDEO)
Već 23 godine, u isto vrijeme, Luce Popović, preživjela putnica koja je zadnja napustila brod Auroru prije potonuća, dolazi u Gruž na mjesto nesreće koja joj je promijenila život.
Kako i sama kaže, svake godine, umjesto da vrijeme liječi rane, sve teže joj je prisjetiti se najveće pomorske tragedije u novijoj povijesti Dubrovnika i Hrvatske. Tog kobnog dana u ratnom Dubrovniku Jadrolinijin trajekt "Ilirija“ upravo je uplovljavao na kraju svog putovanja iz Rijeke. Iz tadašnjeg okupiranog Cavtata, Atlasovom "Aurorom“ u Dubrovnik je putovalo 96 putnika i članova posade. U sudaru ova dva broda, smrtno je stradalo 10 putnika, od čega troje maloljetne djece.
Luce Popović, tada predstavnica Crvenog križa, i ove se godine prisjetila tragedije kojoj je svjedočila.
'Gledala sam na televiziji one izbjeglice iz Sjeverne Afrike i ono potapanje u Sredozemlju i to me toliko asociralo na nesreću da sam se razboljela. Pogotovo kad vidim djecu. Svake godine mi je sve gore i gore, ovih dana nisam sebi svoja kako se ovaj dan primicao,' rekla je Luce Popović za Dubrovački dnevnik, koja se s posebnom tugom prisjeća smrti troje malodobne djece u ovoj pomorskoj nesreći. Redovito posjećuje grob poginulih djevojčica, dvije sestre, Nikoline i Andree Banović. 'Kad vidim kamenicu s njihovim imenima, možda tim više što imam i ja unuke, djevojčice, duša me boli! Nema detalja koji me ne podsjeti na tu tragediju. Danas bi bile odrasle djevojke,' rekla je tužno Luce Popović.
Do današnjeg dana nije do kraja riješeno kako su se sudarili 'Ilirija' i 'Aurora' u kojoj su poginuli Lucija Mandun, Mato Letunić, Luce Letunić, Senka Kralj, Romano Kralj (8), Andrea Banović (3), Nikolina Banović (5), Jele Bogišić, Šima Grbešić i radnik hidroelektrane Nikola Bulum.
Ni nakon 23 godine sudski procesi vezani uz potonuće Aurore nisu dobili epilog.
'Ništa od toga, očito, odvjetnica me izbjegava, jedno vrijeme mi je govorila pričekajte, pa strpite se. Nakon 23 godine, mislim… da mi bar kažu da nemam pravo na nikakvu odštetu ili da je predmet zastario, barem da nešto znam, da prekrižim to i da rečem da je gotovo. Nadala sam se da će biti tako. A ovako idem na raspravu u Rijeku, u Split, pa plaćam put za to, svojim novcem, od ''velike'' mirovine koja iznosi 850 kuna. A nikad nisam dobila status branitelja bez obzira na to što sam u ono vrijeme zapravo bila špijun, sad to mogu reći. Nosila sam poruke, tajne, drugi bi mi donio poruku smotanu, to je trebalo predati određenoj osobi u Cavtatu da bi dospjela do onih ljudi koji su bili na Sniježnici. I onda bi me on upozorio, ako dođem u opasnost da progutam, to se nikad nije dogodilo, ali naravno to sam vješto izvodila. Valjda me sami Bog čuvao od tih silnih opasnosti. Kao i ovo što sam uspjela preživjeti,' priča Luce Popović kojoj su se ove godine u obilježavanju dana tragedije pridružili i predstavnici Grada i Lučke uprave.
Više u video prilogu...
Vezane vijesti:
- Obilježavanje 2014:
'I DANAS BOLI' Poginulih putnika i tragedije broda 'Aurore' danas su se rijetki sjetili
- Obilježavanje 2013.
POTRESNA ISPOVIJEST: Zadnja je napustila 'Auroru', koja je potonula na današnji dan