Nizozemski Viride Kvartet donosi djela velikana u Knežev dvor u Slanom
U organizaciji udruge Europa Nostra i Društva prijatelja dubrovačke starine, a u sklopu platforme MERITA, u ponedjeljak, 14. srpnja u 21 sat u Kneževu dvoru u Slanom nastupit će nizozemski Viride Kvartet.
Na programu će se naći djela Luke Sorkočevića, Franza Schuberta, Giuseppea Verdija, Willema Pijpera, Béle Bartóka, Fazila Saya, Antonína Dvořáka i Felixa Mendelssohna Bartholdyja. Ulaz je slobodan, a organizirani prijevoz kreće s Pila u 20 sati, uz obveznu prijavu na mail dpds@dpds.hr.
Viride Kvartet koji čine violinistice Salomé Bonnema i Nadia ten Kate, violistica Sedna Heitzman te violončelist Jurre Koopmans, od svog osnutka prepoznatljiv je po svojoj jedinstvenoj energiji na pozornici. Repertoar Kvarteta ističe se jedinstvenom mješavinom poznatih i manje poznatih skladbi raznih skladatelja. Dobitnici su više nagrada i stipendija, a istaknuli su se i kroz suradnje s renomiranim glazbenicima. Redovito nastupaju na uglednim pozornicama diljem Nizozemske, a njihove izvedbe nailaze na pohvale kritike. Sudjeluju na festivalima i u rezidencijama posvećenima gudačkim kvartetima, a od 2023. godine dio su platforme MERITA koja biva mjesto susreta komorne glazbe, baštine i talenta.
Platforma MERITA, projekt talijanskog Le Dimore del Quartetta kojeg provodi u suradnji sa 16 kulturnih institucija iz 11 europskih zemalja, nagrađena je od strane programa Kreativna Europa, sufinancirana od Europske unije. Njezin razvoj traje 3 godine i uključuje 38 gudačkih kvarteta za ukupno 152 umjetnika. Kao dobitnik nagrade Europa Nostra u kategoriji Šampioni baštine koju je 2024. dodijelila istoimena organizacija, Društvo prijatelja dubrovačke starine je ove godine jedan od domaćina platforme, a kao umjetnička suradnica u programu sudjeluje pijanistica Ivana Jelača.
Udruga Europa Nostra, osnovana 1963. godine, europski je glas civilnog društva koji se zalaže za očuvanje i promicanje kulturne i prirodne baštine. To je pan-europska federacija nevladinih organizacija za baštinu, koju podržava široka mreža javnih tijela, privatnih tvrtki i pojedinaca, a uključuje preko 40 država. Najveća je i najreprezentativnija baštinska mreža u Europi, održava bliske odnose s Europskom unijom, Vijećem Europe, UNESCO-om i drugim međunarodnim tijelima.